Aivovammaliiton työvaliokunta on täsmentänyt aiempaa koronatilanteeseen liittyvää tiedotetta.
Aivovammaliitto peruu/siirtää myöhäisempään ajankohtaan kaikki tapahtumat ja kokoontumiset 30.6.2020 asti. Sopeutumisvalmennuskurssit siirretään järjestettäväksi syksyllä.
Työntekijöiden työskentely jatkuu pääsääntöisesti etänä kesäkuun loppuun saakka. Toimistolla saa olla korkeintaan 1-2 henkilöä kerrallaan. Kaikki vierailut toimistolla kielletään kesäkuun loppuun asti. Työmatkoja vältetään kesäkuun loppuun saakka.
Perutaan/siirretään seuraavat tilaisuudet:
– Mitä nyt kurssi 23. -27.3.
– Yhdistysten koulutuspäivä ja liittokokous 3. – 4.4.
– Parikurssi 20. -24.4.
– Läheisten tapahtuma 24. – 26.4.
– Pääfest 26. – 29.5.
– Perhekurssi 1. 8-12.6.
– Perhekurssi 2. 22-26.6.
Aivoitus-lehden uusi ilmestymisaikataulu:
Aivoitus-lehti julkaistaan myöhennetyn aikataulun mukaisena. Hallituksen ohjeistuksien ja haastateltavien terveydentilan mukaan haastatteluja voidaan tämänhetkisen tilanteen valossa tehdä sovitusti toukokuun aikana. Tilanne voi kuitenkin vielä muuttua.
– Aineistopäivä 8.5.
– Ilmestymisviikko 24 (eli 8.6. alkava viikko).
Aivovammaliitto seuraa aktiivisesti ajankohtaista koronatilannetta ja viranomaisten ohjeita. Toimimme Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen (THL), Sosiaali- ja terveysministeriön sekä valtioneuvoston suosituksien mukaisesti. Aivovammaliitto suosittaa, että paikalliset aivovammayhdistykset seuraavat koronatiedotteita ja välttävät kokoontumisia viranomaisohjeiden mukaisesti.
Lisätietoja:
Päivi Puhakka
Toiminnanjohtaja, Aivovammaliitto ry
Malminkaari 5 B, 00700 HELSINKI
puh. 050 536 6390