Aivovammawebinaarin 11.11.2025 luennoitsijat

Niina Takagi

psykologi, PsM, Satakunnan hyvinvointialue

Aivojen ja ihmismielen monimutkaiset yhteydet ovat kiehtoneet minua niin kauan kuin muistan. Jo lapsena pohdin, miksi minä olen minä ja sinä olet sinä ja mistä eromme johtuvat.

Nykyisin toimin psykologina Satakunnan hyvinvointialueella neurologian poliklinikalla ja työssäni huomaan palaavani edelleen samanlaisten teemojen äärelle: miten aivojen muutokset vaikuttavat itselle ominaisiin asioihin, kuten psyyke ja tunne-elämä? Entä miten muutoksiin voi sopeutua – ja miten me ammattilaisina voimme tukea tätä sopeutumista?

Olenkin iloinen, että saan jakaa ja syventää näitä pohdintoja yhdessä muiden ammattilaisten kanssa tässä Aivovammaliiton webinaarissa.


Niina Takagi
Anna-Mari Laitila, Sosionomi YAMK ja toiminnanjohtaja

Anna-Mari Laitila

Sosionomi YAMK ja toiminnanjohtaja

Erityisesti tukea tarvitsevien ihmisten hyvinvointi ja sen edistäminen ovat olleet koko työurani lähellä sekä mielenkiinnon kohteeni. Neurologia on kiehtonut minua aina. Nykyisessä tehtävässäni pohdimme erityisesti, miten autamme ihmisten sosiaalisia suhteita erilaisten ryhmien kautta. Soveltaminen, yksilölliset tarpeet ja ratkaisut liitettynä ryhmän ohjaukseen haastavat päivittäin, jotta teemme niitä asioita, jotka vahvistavat ihmisten hyvinvointia.

Aivovammaliitossa sain ilon työskennellä viisi vuotta projektin, vertaistuen, koulutuksen, viestinnän ja vaikuttamisen parissa. Erityisesti muistelen työtä vapaaehtoisten ihmisten kanssa. Se oli antoisaa!


Leinonen Ville

Ville Leinonen

professori, ylilääkäri, neurokirurgia, Itä-Suomen yliopisto ja KYS/PSHVA

@aivovammaliitto